İlkay Uygur

WORKS

"A film needs more than you can give it in a lifetime"

No items were found matching your selection.

No items were found matching your selection.

BIO

illkay

eng

Director and writer Ilkay Uygur, born in Istanbul, 1986 graduated from Girne American University Cinema and Television and began his career in directing as an assistant director in advertising films. After working in many commercials, music videos, and films, he took his first step into the cinema with the Bollywood production Race 2, where he worked as an assistant director.
He directed his first feature film, “Düş Peşine”, in 2022. The film was about the adventures of a group of young volunteers working at the Dreams Academy, where children with disabilities are educated, to protect their teachers and the school.

After the projects he shot for many digital content platforms, he now continues his career as an advertising director.

tr

1986 İstanbul doğumlu yönetmen ve yazar İlkay Uygur, Girne Amerikan Üniversitesi Sinema ve Televizyon Bölümü’nden mezun oldu ve yönetmenlik kariyerine reklam filmlerinde yönetmen yardımcısı olarak başladı. Birçok reklam, müzik videosu ve filmlerde rol aldıktan sonra sinemaya ilk adımını yönetmen yardımcısı olarak çalıştığı Bollywood yapımı Race 2 ile attı.
İlk uzun metraj filmi Düş Peşine’yi 2022’de çekti. Film, engelli çocukların eğitim gördüğü Düşler Akademisi’nde öğretmenlerini ve okulu korumak için çalışan bir grup gönüllü gencin maceralarını konu alıyordu.

Daha sonra bir çok dijital platform için çektiği projelerin ardından, şimdilerde kariyerine reklam yönetmeni olarak devam etmektedir

Contact

You can reach me from social media accounts or by sending an e-mail to ilkayuygur@gmail.com